A Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Központ közös Talentum Hungaricum programja 2020 óta a zene és táncművészet területén kiemelkedő fiatal tehetségeknek biztosít lehetőséget arra, hogy tudásukat megcsillogtatva hazai és nemzetközi pályán elindíthassák karrierjüket. A program célkitűzése a zenei és tánc utánpótlás biztosítása, valamint a kulturális értékek megőrzése és teremtése, a fiatalok példamutató szerepvállalásának elősegítése.
A program célja a 16 és 26 év közötti magyar zenész, a 10 és 20 év közötti táncművész tehetségek felkutatása és szakmai fejlődésének, kibontakozásának támogatása. A klasszikus, a jazz, a népzene és könnyűzene műfajában kiemelkedő hazai és határon túli zenészek és zenekarok, valamint a klasszikus balett, a modern tánc és a néptánc táncosai jelentkezhetnek, hogy részesei lehessenek egy olyan átfogó fejlesztő programnak, amely személyre szabott mentorálást, zenei workshopokat és előadásokat kínál.
A Talentum Hungaricum kulturális missziót is vállal, amelynek feladata a magyar kulturális örökség hiteles és innovatív megjelenítése. A program résztvevőinek nem csupán arra van lehetőségük, hogy kibontakoztassák tehetségüket és szakmai fejlődésükre fókuszáljanak, hanem egyben arra is, hogy egyfajta kulturális nagykövetekké váljanak, akik a nemzetközi színpadokon bemutatják Magyarország gazdag művészeti hagyományait és sokszínűségét. A belföldi és nemzetközi fellépésekkel olyan tapasztalatokra tehetnek szert, amelyek elősegítik szakmai fejlődésüket és nemzetközi elismertségüket.
Az idei program kiemelkedő sikerességét bizonyítja, hogy a résztvevők nemcsak hazai, hanem nemzetközi tapasztalatokat is szerezhettek, valamint egy háromnapos zenei táborban mélyíthették tudásukat. A mentoráltak szakmai fejlődésüket és elismertségüket fellépések sorozata biztosította és biztosítja számukra a jövőben is.
A program csúcspontjaként minden díjazott számára lehetőség nyílt egy stúdiófelvétel készítésére, amely kiváló ugródeszka a jövőbeli zenei karrierjük felépítéséhez. E programsorozat záró akkordja a Magyar Zene Házában tartott „Új dimenziók a zenei tehetséggondozásban” koncert volt, ahol bemutatkoztak a program fiatal mentoráltjai a nagyközönség számára, összekapcsolódott a klasszikus zene, a jazz, a népzene, a könnyűzene, valamint megjelent a modern tánc, a balett és a néptánc kollaborációja. A különböző művészeti stílusok fúziói az este folyamán egységes formát öntött, a fiatal virtuózok bemutatták tehetségüket és szenvedélyüket a nagyközönség számára. A Talentum Hungaricum zenei mentorai között Gubik Petra, Junior Prima díjas színművész, énekesnő, Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész, valamint Berecz István Örökös Aranysarkantyús néptános, koreográfus, a Fonó Budai Zeneház művészeti vezetője is fellépett mentoráltjaik oldalán.
Az 2023/24-es program további mentorai voltak még:
Jazz-zenei mentor: Bacsó Kristóf, Artisjus- és Orszáczky-díjas szaxofonművész, zeneszerző
Népzenei mentor: Balogh Kálmán, Prima Primissima díjas cimbalomművész
Tánc mentor: Radina Dace balettmester, az Operaház prímabalerinája, a Magyar Nemzeti Balettintézet művészeti vezetője
Tánc mentor: Rafai-Vetési Adrienn moderntánc tanár, koreográfus, a Magyar Nemzeti Balettintézet oktatója
Elstartolt a Talentum Hungaricum új pályázata!
Várjuk azon hazai és külhoni fiatal, magyar tehetségek jelentkezését, akik élnek a Talentum Hungaricum Program adta lehetőségekkel, hogy nemzetközi színtéren is hiteles, ugyanakkor innovatív produkciókon keresztül képviseljék Magyarország gazdag zenei és tánc örökségét. A program személyre szabott mentorálást, művészeti menedzsment workshopokon való részvételi lehetőséget, valamint rangos hazai és külföldi fellépési lehetőségeket kínál a jövőben is a nyerteseknek.
A pályázati jelentkezés 2024. szeptember 3. és október 20. között elérhető. A mentorok által kiválasztott ösztöndíjasok szakmai támogatást kapnak, amely magában foglal zenei és tánc mentori programokat, különféle workshopokat, menedzsmenti órákat, valamint pénzbeli ösztöndíjat. A folyamatos, év közbeni koncertek mellett novemberben és áprilisban három napos zenei tábor várja a mentoráltakat Felsőörsön. A program záró koncertjére 2025. nyár elején kerül majd sor, amit a formációk stúdiófelvételei követnek.
Az 2024/25-es program mentorai
Zenei mentor: Balázs János, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész
Zenei mentor: Gubik Petra, Junior Prima díjas színművész, énekesnő,
Zenei mentor: Bacsó Kristóf, Artisjus- és Orszáczky-díjas szaxofonművész, zeneszerző
Zenei mentor: Herczku Ágnes, eMerton és Fonogram díjas népzenész, népi énekes
Tánc mentor: Radina Dace balettmester, az Operaház prímabalerinája, a Magyar Nemzeti Balettintézet művészeti vezetője
Tánc mentor: Rafai-Vetési Adrienn moderntánc tanár, koreográfus, a Magyar Nemzeti Balettintézet oktatója
Tánc mentor: Berecz István Örökös Aranysarkantyús néptáncos, koreográfus, a Fonó Budai Zeneház művészeti vezetője
A pályázat benyújtásának határideje: 2024. október 20. (vasárnap) 23:59
>> Talentum Hungaricum pályázat – Jelentkezési felület <<
A pályázat benyújtásához szükséges további információk a Pályázati kiírásban érhetők el.
Adatkezelési tájékoztató